Zamierzam przeprowadzić eksperyment. Eksperyment został opisany w książce Macieja Bennewicza "Coaching TAO", o której jeszcze nie raz napiszę, ponieważ jest opowieścią metaforyczną, a z metafor można czerpać jak z niewyczerpanego źródła. Różowe okulary też są zarówno rzeczywistym przedmiotem, jak i metaforą. I właściwie to nie muszą być różowe. :)
Przygotowanie do eksperymentu
Potrzebujesz siedmiu rodzajów okularów przeciwsłonecznych. Ważne, aby różniły się wielkością szkła i kolorem filtru. Oprócz okularów potrzebny jest notes i ołówek oraz wybrany dzień eksperymentu (najlepiej zwyczajny dzień). No i konsekwencja, tak aby przeprowadzić eksperyment od A do Z.
Przeprowadzenie eksperymentu
Eksperyment zaczyna się tuż po przebudzeniu, kiedy zakładasz pierwsze z zestawu okularów. Okularów nie można zdejmować przez dwie godziny, a przed zdjęciem należy poczynić notatki - jak Ci było? Czego doświadczyłeś/aś? Jaki był świat obserwowany przez (różowe, niebieskie, czarne jak smoła) okulary? Jak się czułeś/aś patrząc na świat poprzez taki filtr?
Zmieniasz okulary - i znów doświadczasz świata w innym kolorze przez kolejne dwie godziny. Przed każdą z siedmiu zmian robisz notatki.
Ostatnie notatki sporządzasz następnego dnia rano. Jakie było to doświadczenie? Czego się nauczyłeś/aś?
Eksperyment można wykonać w wersji skróconej (20 minut zamiast 2 godzin), ale ja zamierzam iść na całość. Podobno następnego dnia nic już nie będzie takie, jak było... Odważam się. Zapraszam Ciebie do odważenia się razem ze mną!
Czekam na notke z efektami eksperymentu :)
OdpowiedzUsuńCóż - rację miała moja znajoma, która na stałe zmieniła szkła w swoich okularach korekcyjnych na różowe. Myślę, że dla każdego efekty są inne, ja ze smutkiem zdejmowałam rozświetlające, żółto-pomarańczowe szkła.
OdpowiedzUsuń